Pies w biurze – wpływ zwierząt na miejsce pracy
Trend przychodzenia do pracy z psem jest coraz powszechniejszy i akceptowalny, a także powoli zadomawia się na stałe w naszych firmowych realiach. Właściciele czworonogów chętnie korzystają z benefitu jakim jest możliwość pracy w biurze z psem. Wielu pracodawców zachęca do tego, by pojawił się pies w biurze, a samo biuro było miejscem przyjaznym zwierzętom i by stały się one częścią życia w firmie. Pies to zarówno biurowy uspokajacz, który niweluje stres, a także wzmaga kreatywność, ale również powód do krótkiej przerwy, której potrzebujemy w trakcie pracy.
Prawo i BHP, a zwierzęta/pies w biurze
W świetle prawa zabieranie zwierząt do pracy w biurze nie ma żadnych ograniczeń. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę to sprawdzenie czy obecność psów nie narusza zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zanim zdecydujemy się na wprowadzenie tego zwyczaju warto również porozmawiać z pracownikami, zapytać o ich zdanie w tej kwestii oraz przedstawić reguły obecności psów w biurze i pracy w ich towarzystwie. Kluczowe jest określenie czy nikt nikomu pies czy inny zwierzak nie będzie przeszkadzał w obowiązkach, a przede wszystkim czy nasi współpracownicy nie mają nic przeciwko. Nie można także zapomnieć, że nie każdy pies jest gotowy na przebywanie w biurze, chociażby pod względem posłuszeństwa i reagowania na podstawowe komendy.
Ponadto niezwykle istotne jest, by zwierzętom zapewnić bezpieczny i spokojny kąt, a właściciel psa powinien przygotować dla niego wyprawkę w postaci miski z wodą i posłania.
Pozytywny wpływ zwierząt na miejsce pracy
Korzyści z przebywania w pracy z psem jest wiele, a według badania przeprowadzonego w 2017 roku część z nich to:
- 40% osób pracujących ze zwierzętami twierdzi, że poprawia to ich work-life-balance
- 24% osób twierdzi, że praca ze zwie
- rzętami poprawia ich relacje w miejscu pracy
- 45% osób twierdzi, że praca że dzięki pracy atmosfera jest bardziej swobodna
Wpływ zwierząt na produktywność pracowników
Robienie przerw w ciągu dnia to gwarancja utrzymania naszego skupienia na wysokim poziomie (badania pokazują, że nasze mózgi mogą skupić się tylko przez około 50 minut). Zwierzęta zmuszają nas do tych przerw w ciągu dnia, co poprawia naszą koncentracje, wpływa na produktywność i ogranicza rozpraszanie. Badanie przeprowadzone w 2016 r. Przez Banfield Pet Hospital wykazało, że 67% pracowników, którzy zabrali zwierzęta do pracy, zgodziło się, że ich zwierzę zwiększyło ich produktywność.
Zwierzęta, a stres w pracy
Badania pokazują, że posiadanie zwierzaka obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza hormony stresu, takie jak kortyzol, jednocześnie też zwiększa oksytocynę, czyli przyjemną dla mózgu substancję chemiczną związaną ze szczęściem. Praca w biurze z psem będzie więc działać kojąco i niwelować stres. Ponadto również praca w domu ze zwierzęciem (np. w czasie obecnej pandemii) wpływa pozytywnie na nasz poziom stresu. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii zwierzęta domowe były dla nas podczas przymusowej izolacji jednym z ważniejszych źródeł wsparcia emocjonalnego. Dzięki nim czuliśmy się mniej osamotnieni, a nasza kondycja psychiczna nie słabła (Więcej: Zwierzęta pomagają przetrwać pandemię)
Źródło: https://budgetbee.io/blog/pies-w-biurze/