Zmiany w podatkach – nowości
✨ Rząd przyjął projekt ustawy umożliwiający wybór tzw. kasowego PIT.
- Kasowy PIT – będzie dobrowolną formą rozliczeń polegającą na możliwości ustalania daty powstania przychodu z działalności gospodarczej i potrącania kosztów uzyskania przychodów, po uregulowaniu należności.
- Przychodem będzie także częściowa płatność za towar czy usługę, a więc zaliczka, przedpłata czy rata.
- Przychód powstanie nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury, nawet jeżeli w tym czasie przedsiębiorca nie otrzyma od kontrahenta zapłaty wynikającej z wystawionej faktury.
- Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie oraz ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Lub przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej.
- Kasowy PIT nie będzie dotyczył: spółek cywilnych, spółek jawnych oraz przedsiębiorców prowadzących księgi rachunkowe.
- Kasowy PIT będzie miał zastosowanie wyłącznie do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) oraz transakcji udokumentowanych fakturami.
Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 stycznia 2025 r.
✨ Projekt zmian w ustawach PIT i CIT
Rada Ministrów pracuje nad nowym Projektem zmian w ustawie PIT i CIT – nr projektu UD116.
Najważniejsze zmiany na plus:
- objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej;
- zrównanie sytuacji podatkowej osób otrzymujących świadczenie wypłacane na zaspokojenie potrzeb rodziny (ustrój majątkowy między małżonkami nie będzie miał wpływu na opodatkowanie);
- objęcie zwolnieniem podatkowym zapomóg otrzymywanych z uwagi na trudną sytuację materialną;
Najważniejsze zmiany na minus:
- zmiany w preferencji IP Box – wprowadzenie wymogu zatrudnienia,
- zmiany w daninie solidarnościowej – poszerzenie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej o kwalifikowane dochody opodatkowane IP Box oraz o świadczenia beneficjentów otrzymane z fundacji rodzinnej,
- zmiany uszczelniające regulacje dotyczące opodatkowania fundacji rodzinnej,
- zmiany dotyczące odliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów komplementariusza spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej,
- zmiany dotyczące działań restrukturyzacyjnych tj, przekształcenia spółek.
Planowany termin przyjęcia projektu przez RM: III/IV kwartał 2024 r.
✨ Wakacje składkowe
ZUS przypomina, że od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc.
Z tzw. wakacji składkowych będą mogli skorzystać: przedsiębiorcy którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek cywilnych, którzy zgłaszają do ubezpieczeń społecznych nie więcej niż 10 ubezpieczonych.
Zwolnienie obejmie wyłącznie składki na własne ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy. Nie dotyczy składki zdrowotnej, którą trzeba zapłacić.
Uwaga: W 2024 roku z wakacji składkowych można skorzystać tylko w grudniu- wniosek na PUE/eZUS należy złożyć w listopadzie, inaczej przepadnie.
✨ Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej i ogólnej
W dniu 8 sierpnia 2024 r. weszły w życie dwa nowe Rozporządzenia :
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 lipca 2024 r. w sprawie wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 lipca 2024 r. w sprawie wniosku o wydanie interpretacji ogólnej
Powyższe Rozporządzenia zawierają nowe wzory wniosków o wydanie odpowiednio interpretacji indywidualnej ORD-WS i interpretacji ogólnej ORD-OG.
✨ Zmiany w dokumentach ZUS
Od 1 września 2024 r. zmieniają się cztery dokumenty: ZUS RPA, ZUS RIA oraz Informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej- IM i Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej- ZUS IR .
Zmiany dotyczą wyłącznie określonej grupy ubezpieczonych, tj. nauczycieli wykonujących pracę na podstawie Karty nauczyciela.
W związku ze zmianami w dokumentach rozliczeniowych, ZUS udostępnił nową metrykę programu Płatnik. Pobranie nowej metryki wiąże się z konwersją bazy danych w programie Płatnik.