Zmiana czasu z letniego na zimowy
O zmianie czasu z letniego na zimowy mówimy w sytuacji, gdy cofamy zegarki z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Takie przesunięcie zegarów skutkuje wydłużeniem czasu pracy o godzinę. W związku z tym pracownik, który w tym dniu (a dokładnie tej nocy) ma zaplanowaną 8 godzinną zmianę, w rzeczywistości przepracuje 9 godzin (podstawowy system czasu pracy) lub 13 godz. zamiast 12 godzin (system równoważny).
W takim wypadku, pracownikowi należy udzielić czasu wolnego za nadgodzinę w wymiarze:
1:1 jeśli jest to czas udzielony na wniosek pracownika,
1:1,5 jeśli jest to czas wolny udzielany na wniosek pracodawcy.
Gdy niemożliwe będzie udzielenie pracownikowi wolnego, należy mu wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny. A ponieważ zmiana ma miejsce z weekend, dodatek za nadgodziny wynosi 100%. Nie zapominając przy tym, że za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimfalnego wynagrodzenia za pracę. Stawka w październiku br. – 4,67 zł/1 godz. pracy w porze nocnej.
Ewidencja czasu pracy a dodatkowa godzina
Pracodawca ma obowiązek ewidencjonowania czasu pracy pracowników. Dodatkowej godziny nie należy pomijać w ewidencji czasu pracy, która jest podstawowym elementem do rozliczenia czasu pracy. W ewidencji powinna znaleźć się informacja o wydłużeniu czasu pracy spowodowanej zmianą czasu i sposób jej rekompensaty.
Po więcej informacji zapraszamy do naszego Biura Rachunkowego w Lęborku! 😉